Wielki Morhoł
Dołączył: 22 Paź 2016 Posty: 1 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 16:18, 22 Paź 2016 Temat postu: Kontrola osobista |
|
|
Witam.
Zacznę od tego, że nie pracuję w policji, ale mam pytanie do policjantów.
To było po pierwsze. Po drugie, informuję że jestem człowiekiem ogólnie dość specyficznym, a pytam bo jestem przewrażliwiony na punkcie swojej prywatności. Po trzecie, mam 29 lat i nie popełniłem nigdy żadnego przestępstwa, a mandat dostałem raz w życiu za przechodzenie po torach kolejowych.
Do Was, jako grupy zawodowej, mam stosunek taki jak do każdej innej państwówki - jestem podatnikiem, oczekuję konkretnych działań od Was, ale jednocześnie rozumiem że z Waszego punktu widzenia pewne sprawy wyglądają inaczej niż dla mnie. Sam pracuję w takiej trochę państwówce i mam kontakt z klientem - wiem czego oni ode mnie chcą, a ja muszę naprawdę się niekiedy z nimi użerać - myślę że to znacie.
No ale do rzeczy.
Dawniej istniał taki akt prawny jak Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2005 r. w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów (Dz. U. Nr 141, poz. 1186), w którym to napisano, że macie prawo dokonywać kontroli osobistej jeśli tylko uznacie, że macie podejrzenie popełnienia czynu zabronionego na osobie, wobec której chcecie dokonać tejże kontroli. Obecnie te Rozporządzenie już nie obowiązuje, obowiązuje nowe, te z 2015 r. w którym to nie ma takiego zapisu.
Czy to oznacza, że możecie dokonywać takiej kontroli wyrywkowo? Stwierdzicie sobie, "aa, ten człowiek ma zakazaną mordę", albo "Nudzę się, dokonam kontroli osobistej na przypadkowej osobie"? Macie takie uprawnienia? Czy to nie kłóci się z art. 47 Konstytucji RP, który mówi między innymi o prawie do prywatności? Jak ten akt prawny stosujecie w praktyce?
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Post został pochwalony 0 razy |
|