NOFX Administrator
Dołączył: 19 Gru 2008 Posty: 171 Przeczytał: 6 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 11:00, 23 Lis 2009 Temat postu: Poczytajcie sobie |
|
|
Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, obradująca pod przewodnictwem posła Marka Biernackiego (PO), przewodniczącego Komisji, omówiła: – system naboru i szkolenia w służbach mundurowych resortu spraw wewnętrznych:
Poseł Janusz Dzięcioł (PO):
Panie przewodniczący, panie i panowie posłowie, mam dwa pytania. Jedno pytanie jest skierowane do pana komendanta głównego Policji. Chciałem zapytać, czy to pan komendant wydał takie zarządzenie, żeby nie przyjmować do Policji ludzi, którzy zostali ukarani mandatem karnym. Jeżeli jest takie zarządzenie i ma ono obowiązywać, to chciałem zapytać, czy każdy policjant, który zostanie ukarany mandatem karnym, chociażby przez straż miejską, zostanie zwolniony ze służby.
Komendant główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk:
Dziękuję bardzo. Panie przewodniczący, panie ministrze, szanowni państwo, może najpierw odpowiem na pytanie dotyczące kierowania funkcjonariuszy do Wyższej Szkoły Policji. Faktycznie, aby taką osobę skierować do Szczytna, to według rozporządzenia muszą być spełnione łącznie dwa warunki. Przede wszystkim musi być pozytywna opinia na temat dotychczasowej pracy. Następny warunek jest taki, że osoba posiada etat oficerski lub zaraz po przeszkoleniu jest przewidziana na taki etat. Jednak, szanowni państwo, oczywiście musimy pamiętać o tym, że w tej chwili policjanci nie tylko są kierowani do szkoły oficerskiej, ale sami mogą podjąć taką naukę. Obecnie jest to uczelnia otwarta tak dla osób cywilnych, jak i policjantów, którzy chcą się kształcić np. na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Żeby otrzymać skierowanie, muszą być spełnione łącznie te dwa warunki – pozytywna opinia i etat policyjny albo mianowanie na etat policyjny. Wielokrotnie mamy takie przypadki, że aspiranci są na etatach oficerskich i czekają na swoje miejsce. Jest to uzależnione od możliwości przerobu przez szkołę, w której obowiązuje system rankingowy, bo każda osoba kierowana do szkoły musi zdać egzamin. Przyjmujemy osoby z najlepszymi wynikami i stąd się robi kolejka.
Szanowni państwo, jeżeli chodzi o drugie pytanie, które brzmiało: „Czy ktoś wydał polecenie, że osoba ukarana mandatem nie może być przyjęta do Policji?”, to absolutnie nie. Nikt takiego polecenia nie wydał. Oczywiście, w ustawie o Policji jest nieścisły przepis. Jak państwo pamiętają, mowa jest o osobie niekaranej. Przez lata nikt nie zauważył, że ten zapis jest bardzo nieostry. Co to znaczy, że osoba jest niekarana? Czy chodzi o osobę, która…
Poseł Krystyna Łybacka (Lewica):
Osoba niekarana za przestępstwa popełnione umyślnie.
Poseł Jan Widacki (DKP_SD):
Ale tak jest w systemie prawnym wielu państw.
Komendant główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk:
Tak. Jak mówię, w swojej ustawie SG wyraźnie zapisała, że do straży może być przyjęta osoba niekarana za przestępstwo i niekarana za przestępstwo skarbowe. W Policji tego przepisu w tej chwili nie ma. Oczywiście, do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Jeżeli jednak osoba ma 40-50 mandatów karnych, a mamy takie przypadki, to ocenia się jej predyspozycje do przestrzegania prawa i wtedy całkiem możliwe jest, że komisja dojdzie do wniosku, że taka osoba nie nadaje się do pracy w Policji. Nie ma jednak takiego zakazu. To po pierwsze.
Po drugie, jak państwo pamiętają, jeszcze niedawno występowała taka sytuacja, że policjant był podwójnie karany za wykroczenie mandatowe. Policjant był karany mandatem, a oprócz tego było przeciwko niemu wszczynane postępowanie dyscyplinarne. Na szczęście, dwa czy trzy lata temu zostało to uregulowane. W tej chwili, jeżeli policjant zapłaci mandat, to musi powiadomić bezpośredniego przełożonego, ale nie jest karany w postępowaniu dyscyplinarnym. Chyba, że się nie zgadza i nie chce zapłacić mandatu, to wtedy jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne.
Szanowni państwo, jeżeli chodzi o testy psychologiczne, to – oczywiście – nie ma takiej sytuacji, że są to testy przepisane z języków zachodnich, testy holenderskie itd. Te testy zostały opracowane przez zespół psychologów. Doświadczeni policjanci-praktycy określili również profil. Uważali oni, że z ich doświadczenia wynika, że policjantem powinna być osoba, która ma takie i takie predyspozycje. Dopiero taki profil policjanta psycholodzy przekładali na język, w którym procedury zostały już naprawdę standardowo ułożone. O udzielenie bliższych informacji poproszę pana dyrektora Biura Kadr i Szkolenia, a jeżeli ta odpowiedź państwa nie zadowoli, to przygotujemy informację opracowaną przez psychologów i autorów, którzy pracowali nad testami. Jak państwo wiedzą, psycholodzy policyjni – powiem nieskromnie – naprawdę są rozrywani. Mamy świetnych ludzi i znakomitych fachowców. Prosiłbym również pana dyrektora, żeby uzupełnił swoją informację o szkolenia strażników miejskich.
Post został pochwalony 0 razy |
|